Badania spalin z silników Diesla

2025.03.07

Badanie spalin emitowanych z silników Diesla, mierzone jako węgiel elementarny powiększyło listę badań akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji wykonywanych w środowisku pracy przez Centrum Badań i Dozoru sp. z o.o.

Badanie stężenia węgla elementarnego (EC) stanowiącego wskaźnik narażenia na spaliny emitowane do powietrza na stanowiskach pracy przez silniki Diesla jest wymogiem prawnym od dwóch lat, kiedy to ustalono jego najwyższe dopuszczalne stężenie na 0,05 mg/m3. Dodatkowo spaliny z silników Diesla zostały zaklasyfikowane do grupy czynników rakotwórczych kategorii 1, co nałożyło na pracodawców obowiązek raportowania występowania tego typu zagrożeń zdrowotnych do Państwowego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Branżami, w których występuje największe narażenie na szkodliwe oddziaływanie tych spalin są szeroko pojęte logistyka i transport – miejski, publiczny, samochodowy, kolejowy, morski, budowlany, podziemny oraz związane z ich obsługą usługi takie jak na przykład zakłady transportu publicznego, parkingi, stacje benzynowe, zakłady naprawcze i serwisujące pojazdy, zakłady oczyszczania miast, punkty poboru opłat na autostradach. Ryzyko zdrowotne dotyczy zatem kierowców samochodów ciężarowych, autobusów, maszynistów, pracowników obsługi stacji paliw, mechaników, operatorów sprzętów ciężkich, pracowników kopalń itp.

Węgiel elementarny (EC) jest podstawowym składnikiem cząstek stałych emitowanych przez silniki Diesla. Na ich powierzchni adsorbowane są aktywne związki organiczne i nieorganiczne , które w sposób negatywny oddziałują na zdrowie człowieka. Ich wielkości zależne są od takich czynników jak typ i stan techniczny silnika, rodzaj używanego oleju napędowego, czas cyklu spalania czy sposób użytkowania przez operatora i zastosowane filtry ograniczające emisję spalin. 

Oznaczenie poziomu węgla elementarnego pozwala na ocenę stopnia ryzyka zdrowotnego pracowników, a co za tym idzie podjęcie działań profilaktycznych i zapewnienie – zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy - odpowiednich warunków pracy i ochrony zdrowia pracowników przed substancjami rakotwórczymi emitowanymi w spalinach silników Diesla.

Badanie węgla elementarnego w spalinach emitowanych z silników Diesla prowadzone przez akredytowane laboratorium badawcze Centrum Badań i Dozoru, wykonywane jest zgodnie z metodologią opracowaną w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB).  Do analizy wykorzystywany jest analizator termooptyczny z detekcją płomieniowo-jonizacyjną, a oznaczanie węgla elementarnego mieści się w zakresie stężeń
0,0042÷0,67 mg/m3.

Badanie stanowisk pracy pod kątem oddziaływania spalin Diesla poprzez oznaczenie węgla elementarnego to nie tylko realizacja obowiązujących przepisów prawnych. To przede wszystkim dbałość o zdrowie pracownika.
Zapraszamy pracodawców do współpracy. Wspólnie możemy stworzyć bezpieczne warunki na stanowiskach pracy.

Zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą badań, pomiarów, pobierania próbek świadczonych przez CBiD, która znajduje się w zakresie Akredytacji Laboratorium Badawczego nr AB 418 i  uzupełnionej listą badań objętych elastycznym zakresem akredytacji.

powrót