Badanie lin mostów wiszących i wantowych
Liny stanowią o konstrukcyjnej specyfice mostów wiszących i wantowych. Decydują również o wrażeniach wizualnych i ich estetyce.
Jakość i stan techniczny lin mają istotny wpływ na trzy podstawowe obszary bezpieczeństwa: bezpieczeństwo techniczne, bezpieczeństwo społeczne oraz bezpieczeństwo ekonomiczne. W związku z tym konieczne jest regularne ich badanie, aby uniknąć potencjalnych katastrof, awarii, wyłączeń z użytkowania, kosztownych napraw i remontów.
Centrum Badań i Dozoru od ponad pół wieku prowadzi badania lin metodami niszczącymi i nieniszczącymi. Szeroka oferta prac badawczych i pomiarowych obejmuje także badania lin mostów wiszących i wantowych.
Kontrola stanu lin prowadzona przez CBiD zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji mostów umożliwia wykrywanie i lokalizację ewentualnych błędów i uszkodzeń w warstwach zewnętrznych i wewnętrznych, ocenę stopnia zużycia oraz określanie dopuszczalnego czasu ich pracy.
Badania nieniszczące lin mostów wiszących i wantowych
CBiD oferuje badania lin mostów wiszących i wantowych wykonywane metodami:
- magnetyczną (MTR)
Metoda magnetyczna(MTR) pozwala na wykrycie i zlokalizowanie w linach stalowych uszkodzeń takich jak pęknięcia drutów warstw zewnętrznych i wewnętrznych liny, korozja, starcia drutów oraz deformacje. Na podstawie zarejestrowanych impulsów istnieje możliwość obliczenia procentowego ubytku przekroju metalicznego liny, a co za tym idzie jej miejscowego osłabienia. Następstwem tego jest możliwość określenie jej aktualnego stanu technicznego oraz prognozowanie dalszego bezpiecznego czasu pracy badanych lin.
- wizualną (VT)
Metoda wizualna (VT) umożliwia wykrywanie uszkodzeń powierzchniowych takich jak pęknięcia drutów warstw zewnętrznych liny, korozja oraz deformacje. Badania metodą wizualną obejmują pomiary skoku liny, jej średnicy i jej owalności. Metodę tę stosuje się również do oceny zakończeń lin: zaciski, tuleje czy uchwyty klinowe.
Badania wizualne, zwłaszcza w odniesieniu do ocen zakończeń lin, mogą być uzupełnianie badaniami:
- magnetyczno-proszkowymi (MT), które umożliwiają wykrywanie nieciągłości powierzchniowych i podpowierzchniowych w materiałach ferromagnetycznych
- - ultradźwiękowymi (UT), które umożliwiają wykrywanie, określenie położenia oraz wielkości ekwiwalentnej nieciągłości.
- penetracyjnymi (PT), które umożliwiają wykrywanie nieciągłości otwartych, powierzchniowych (np. pęknięć, naderwań)
Badania magnetyczne z zastosowaniem robota
CBiD we współpracy z brytyjskim partnerem, firmą Ropetech, wykonuje badania magnetyczne i wizualne przy użyciu robota. Dzięki zastosowaniu robota, pełniącego rolę środka transportu dla głowicy magnetycznej, badania można przeprowadzać w miejscach szczególnie trudno dostępnych, na linach zamocowanych nawet pod dużym kątem, na całej ich długości, a nie tylko w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia eksploatacyjne. Robot gwarantuje stabilny, równomiernych ruch głowicy magnetycznej względem liny.
Robot umożliwia również wykonanie inspekcji wizualnej za pomocy zainstalowanej do tego celu kamery. Ponadto pełni również funkcje konserwacyjne – za jego pomocą liny pokrywane są środkiem konserwującym.
Badania zmęczeniowe lin – badania prowadzone metodami niszczącymi lub metodą Magnetycznej Pamięci Metalu (MPM) pozwalające określić między innymi stan naprężeń i odkształceń lin i ich elementów.
Wibrodiagnostyka - pomiary i analiza drgań, które mają wpływ na zwiększenie stopnia zmęczenia lin, a ponadto oddziałują na obniżenie komfortu związanego z użytkowaniem mostu (przede wszystkim wiszącego).